Obwieszczenie o wszczęciu postępowania - Budowa małej elektrowni wodnej w Jutrzence usytuowanej na rzece Jutrzenka przy istniejącym młynie

GP.6220.2.2012                Borzytuchom, 23 luty 2012r.

OBWIESZCZENIE
WÓJTA  GMINY  BORZYTUCHOM

Na podstawie :
art.29,30,33 ust.1 i  74 ust. 3 ustawy z dnia 3 października 2008r. o udostępnieniu informacji o środowisku i jego  ochronie,  udziale  społeczeństwa w ochronie środowiska oraz o ocenach oddziaływania na środowisko  (Dz. U. z  2008r. Nr 199  poz. 1227 z późn. zm.)

i n f o r m u j ę

że w dniu 2011-01-26 zostało  wszczęte postępowanie  na wniosek Pracowni Projektowej Budownictwa Wodnego MEWPROJEKT  Dr. Inż. Jan Haftka Brzuście , ul. Polna 14,
83-120 Subkowy ,działającego w imieniu Inwestora Pana Sławomira Berenta zam.
 ul. Wyspiańskiego 8/6, 76-200 Słupsk na mocy udzielonego pełnomocnictwa, dotyczącego  wydania decyzji  o środowiskowych uwarunkowaniach  zgody na realizację przedsięwzięcia  polegającego na: budowie małej elektrowni wodnej w Jutrzence usytuowanej na rzece Jutrzenka przy istniejącym młynie.
Planowana  inwestycja będzie polegała na :
Budowie obiektów budowlanych -urządzeń wodnych:
• jazu piętrzącego –projektuje się jaz żelbetowy przegradzający rzekę Jutrzenkę w km 4+830, poniżej mostu drogowego, na działce nr 384, przewidywana konstrukcja zasuwy jazu będzie drewniana z okuciem z płaskowników stalowych poruszana ręcznie korbowym mechanizmem wyciągowym. Projektuje się jaz dwuprzęsłowy o szerokości całkowitej 6,60m. przęsła jazu o szerokości w świetle po1,55 m. każde. Integralną  częścią jazu jest mur, który  odcina od koryta rzeki starą turbinę. 
• elektrowni wodnej – głównym  elementem elektrowni będzie turbozespół oparty na turbinie wodnej, przekładni i generatorze elektrycznym. Projektuje się zastosowanie turbiny Kaplana TK4-900 podwójnie regulowanej z wałem pionowym o średnicy wirnika 900 mm zainstalowanej w komorze otwartej. Wirnik czteropłatowy. Przełyk nominalny turbiny Qi= 2,5 m3/s dla  spada  2,5m.Predkość  obrotowa turbiny 272 obr/min. Moc turbiny 49 kW. Turbina poprzez przekładnie współpracuje z generatorem Celma o mocy 37kW. Turbinę i generator łączy  przekładnia  pasowa z dwoma kołami pasowymi, dużym na turbinę i małym na generator oraz pas plaski transmisyjny. Oprócz  tego w skład wyposażenia mechanicznego wchodzą: agregat smarowania, agregat  hydrauliczny z akumulatorem do sterowania turbiną. W skład wyposażenia elektrycznego wchodzą: rozdzielnia elektryczna do sterowania turbozespołem z uwzględnieniem parametrów wytworzonej energii elektrycznej i poziomu górnej wody, rozdzielnia i instalacja obwodów siłowych w budynku MEW oraz bateria kondensatorów z automatycznym regulatorem kompensacji energii biernej. Obudowę hydrozespołu i oprzyrządowań mechanicznych, elektrycznych i elektronicznych będzie stanowił budynek MEW. Projektuje się budynek nawiązujący  architektonicznie do budynku młyna. Południowe elewacje obu budynków będą leżały w jednej osi. Konstrukcyjnie budynek będzie żelbetowy do rzędnej 108,40 m npm, czyli do rzędnej terenu przy jego wejściu. Ponad ziemią projektuje się budynek o wymiarach 5,0 m x 3,2m. Elektrownia wodna wchodząca w skład stopnia wodnego, pracować będzie przewałowo, wykorzystując naturalne przepływy. Budynek elektrowni, podobnie jak większość  urządzeń wodnych stopnia, zlokalizowany będzie na działce nr 471.  
• kanału wlotowego- pod pojęciem kanału wlotowego rozumie się tę część urządzeń wodnych, która znajduje się poniżej konstrukcji mostowej, zaś przed jazem i MEW. Lewa część kanału stanowi istniejący przyczółek betonowy,  który należy podwyższyć i zakonserwować. Przewiduje się pozostawić znajdujące się w tym przyczółku ujęcie wody. Prawa część kanału stanowi ścianka pionowa w postaci grodzy z profili stalowych GZ z oczepem  betonowym bądź obetonowana  całkowicie od strony wody, która zaczyna się bezpośrednio przy przyczółku mostowym a kończy na przyczółku MEW. Wlot do MEW o szerokości w świetle 4,2m jest zabezpieczony przy pomocy kraty płaskiej o prześwicie 30 mm z płaskowników  p-16. Konstrukcje kanału wlotowego lokalizuje się na działce nr 384 stanowiącej wody płynące oraz na        działce nr 471.
• kanału wylotowego- wylot wody z MEW do rzeki Jutrzenki na dolne stanowisko stopnia wodnego będzie się odbywał za pomocą niecki wypadowej. Pierwsza część niecki to konstrukcja betonowa płyty o dł. 2,0m,  druga to niecka kamienna w układzie półeliptycznym, bardziej naturalnym dostosowanym do warunków panujących w dnie rzecznym.  
• zbiornika wodnego-  o zasięgu  pierwotnego zalewu młyńskiego, jaki miał miejsce podczas pracy młyna. Długość właściwego zbiornika to ok. 100m, szerokość max. 20m, głębokość max 1,3m. Długość coki w korycie rzeki wywołanej spiętrzeniem to ok. 500m, powyższe dane są szacunkowe i zostaną uściślone po wykonaniu map sytuacyjno- wysokościowej tego terenu oraz przekrojów poprzecznych koryta przez geodetę.
Mała elektrownia wodna Jutrzenka usytuowana będzie w 4+830 km biegu rzeki Jutrzenka przy jazie Jutrzenka na terenie administracyjnym Gminy Borzytuchom.
Projektowane konstrukcje znajdują się na działkach nr  384 i  471 położonych
 w obr. Jutrzenka w gminie Borzytuchom .
Zasięg oddziaływania inwestycji dotyczy terenu budowy, koryta rzeki Jutrzenka i przyległych działek do tego koryta na całej długości cofki, tj. pomiędzy dwoma mostami w miejscowości Jutrzenka.
Zasięg oddziaływania dotyczy działek o nr: 384,471,470,472,220/9,220/11,447,447/1,446,445,444,443,449,442,345,467,454,455/1,456,441,440,439,437,435/1,434/6,432/4,366 obr. Jutrzenka, gm. Borzytuchom.
w ramach projektu wyróżnia się projektowany budynek elektrowni wodnej, projektowany jaz, kanał energetyczny wlotowy i wylotowy oraz zbiornik wodny powstały w wyniku piętrzenia.
Planowana całkowita powierzchnia inwestycji to ok. 200m2 . Konstrukcja budynku elektrowni wodnej to około 27m2 , a powierzchnia kanału wylotowego to ok. 75m2 w obrębie działki Inwestora.(dz.471)
      Z niezbędną dokumentacją w przedmiotowej sprawie można zapoznać się w siedzibie Urzędu Gminy w Borzytuchomiu , w pokoju nr 7.
      Wnioski i uwagi należy składać w terminie 21 dni od daty ukazania się niniejszego obwieszczenia, w pokoju nr 7  Urzędu Gminy Borzytuchomiu, w godzinach pracy  urzędu.
Wnioski i uwagi mogą być wnoszone w formie pisemnej, ustnie do protokołu lub za pomocą środków komunikacji elektronicznej bez konieczności opatrywania ich bezpiecznym podpisem elektronicznym.
      Zgodnie z  obowiązującym prawem powyższe przedsięwzięcie należy zaliczyć do przedsięwzięć mogących potencjalnie znacząco oddziaływać na  środowisko, o których mowa w  §3 ust. 1 pkt 5 Rozporządzenia Rady  Ministrów z dnia 9 listopada  2010r . w sprawie  przedsięwzięć mogących znacząco oddziaływać na środowisko (Dz .U. 10.213.1397).
      Planowana  inwestycja MEW Jutrzenka położona jest na terenie Gminy Borzytuchom
i jednocześnie na terenie Nadleśnictwa Bytów, leśnictwa Jutrzenka.
Teren bezpośredniego oddziaływania na środowisko przedsięwzięcia obejmuje obszar inwestycji, oraz obszar zalewu, czyli odcinek rzeki o długości  500 m. Bezpośrednie oddziaływanie inwestycji ogranicza się do powierzchni przeznaczonej na budynek MEW,  ujecie wody i kanału odpływowego oraz placu budowy niezbędnego do realizacji planowanej inwestycji oraz terenu zalewu.
Pośrednio przedsięwzięcie oddziałuje na tereny leżące także przy zbiorniku wodnym, gdyż  piętrzenie wody na potrzeby Mew będzie miało wpływ na uwilgotnienie przyległych gruntów.
Planowane zamierzenie inwestycyjne położone jest w  Parku Krajobrazowym Dolina Słupi . w odniesieniu do Parku Krajobrazowego „Dolina Słupi” obowiązują  zapisy Uchwały Nr 146/VII/11 Sejmiku Województwa Pomorskiego z dnia 27 kwietnia 2011r. (Dz. Urz. Woj. Pom. Nr 66, poz.1461) oraz Obszar Natura 2000
– Obszar Specjalnej Ochrony Ptaków „Dolina Słupi” PLB220002
- Specjalny obszar ochrony siedlisk „Dolina rzeki Słupi” PLH 220052
           Inwestycja ma na celu wykorzystanie zasobów hydroenergetycznych rzeki Jutrzenki
(w miejscu dawnego piętrzenia dla potrzeb młyna) do wytwarzania energii elektrycznej z odnawialnego źródła. Mała Elektrownia Wodna Jutrzenka nie będzie powodować bezpośredniego użytkowania zasobów naturalnych. W korycie cieku będzie zapewniony ciągły przepływ, zostaną utrzymane warunki hydrobiologiczne. Ponadto MEW pośrednio przyczyni się do  ochrony atmosfery- obniżenia  emisji zanieczyszczeń do powietrza i ograniczenia szkód w środowisku związanych ze spalaniem paliw kopalnych. Przyczyni się również do poprawy warunków napięciowych w sieciach  rozdzielczych, zmniejszenia strat przesyłu i transformacji.
      Organem właściwym do rozpatrzenia uwag i wniosków oraz do wydania przedmiotowej decyzji jest Wójt  Gminy Borzytuchom, natomiast  organami  właściwymi do wydania opinii i dokonania uzgodnień są Regionalny Dyrektor Ochrony Środowiska w Gdańsku  oraz  Państwowy  Powiatowy  Inspektor  Sanitarny  w Bytowie .
Zgodnie z art. 49 KPA doręczenie uważa się za dokonane po upływie 14 dni od dnia publicznego obwieszczenia  o wszczęciu postępowania dotyczącego wydania decyzji o środowiskowych uwarunkowaniach zgody na realizacje w/w  przedsięwzięcia .

Obwieszczenie o wszczęciu postępowania podaje się do publicznej  wiadomości:
1. na tablicy  ogłoszeń w siedzibie  Urzędu  Gminy w Borzytuchomiu
2. na tablicy  ogłoszeń w msc. Jutrzenka
3. na stronie internetowej http://ug.borzytuchom.ibip.pl
 

WÓJT

dr Witold Cyba                                                                                

 ……………………………….
 pieczęć imienna i podpis osoby upoważnionej

 

Wytworzył:
Agnieszka Czapiewska
(2012-02-23)
Udostępnił:
Zblewski Rafał
(2012-02-23 12:49:45)
Ostatnio zmodyfikował:
Zblewski Rafał
(2012-02-23 12:51:48)

       DRUKUJ TĘ STRONĘ Obrazek drukarki